Trocha té Kozlí historie - očima Dana Šafky


Jak to vlastně všechno začalo?


Když mě chytnul orientační běh, chodil jsem z Velkých Popovic běhat nejblížší orienťáckou mapu Kozlík. Jenže dostat se tam znamenalo přeběhnout celou vesnici, v podstatě 4km tréninku bylo upotřebeno na dostání se na mapu a zpět. A litoval jsem, že žádnou orienťáckou mapu nemáme přímo doma. Tak jsem jednou v listopadu 06 vzal turistickou mapu a rozhodl se zmapovat nebližší les, Bartošky. Když se to dozvěděl Kamenický trénér Petr Valášek, věnoval mi základní mapu Popovic a já jsem si vyhrál s OCADem a tu trošku lesa tak nějak zakreslil. Někdy v létě 07 byly na světě Bartošky.Mapováno tužkou s ekvidistancí 2m.Opět na Kozla, 27.1.2008, 1.ročník
„Mám mapu.“ pochlubil jsem se tenkrát Fandovi Paškovi, pořadateli Večerníku Praha. „Tak na ní něco uspořádej!“

Protože na A4ce 1:7500 se nedá postavit patnáctikilometrové áčko ani desetikilometrové béčko, začal jsem se shánět po starých mapách lesů na jih od Velkých Popovic. Petr Bořánek našel v archivu Kozla II (1980), Petr Kozák zase Kozla I (1977).
Díky sehnání map bylo možné, aby se účastníci podívali po letech Opět na Kozla.
Každá zimní závod míval tenkrát nějakou specialitku – obzvlášť expert je na to Fanda Pašek na jeho Večerníku Praha, ale tenkrát mě uchvátil i přeběh přes Most Inteligence na PZL pořádané Jájou Němečkovou. Tak mě napadlo mít kontrolu X, kterou mohou závodníci sebrat kdykoli během závodu s jinak pevným pořadím kontrol. Závodník si vybere, mezi kterými dvěma kontrolami Xko vezme.
V lednu 2008 nebyl žádný sníh, takže přijelo 118 závodníku, včetně některých, kterým zrušili LOBy. Na startu jsem zdůraznil, jestli všichni běžci z áčka ví o kontrole X. Nenapadlo mě, nicméně, zdůraznit, že se nachází na staré mapě Kozel, na kterou se běželo v první části závodu. Hynek Urban si myslel, že X je na druhé mapě Bartošky a při absolvování první části si Xko zakryl přeložením mapy. Když to při otočení mapy, vzdušnou čarou asi 3km od X, zjistil, rozhodl se závod nevzdat a v silném protivětru X dobyl na postupu 9 – X – 10. Za neuvěřitelného sportovního ducha získal zvláštní cenu. Áčko vyhrál Olda Janeček, v ženách Ája Neradová.
Opět na Kozla II, 25.1.2009, 2.ročník
Úspěch prvního ročníku mě přiměl k plánu uspořádat i ročník druhý a vytvořit na něj i novou mapu. Měl jsem pocit, že mapa Kozel I z roku 1977 výborně sedí, a tak jsem jí zvolil jako podklad pro novou mapu na jih od Popovic.

Po několika měsících vznikla mapa Mokřanský Potok.
Také jsem v rámci zápalu organizace navrhl a objednal trička závodu. Trať na tričkách není nic jiného, než postup 3 – 4 – 5 – 6 z prvního ročníku.
Před závodem nasněžil drobný poprašek, přijelo 95 lidí. A vyhrál Pavel Žemlík, B Jenda Němeček, C Anna Kožinová, D Tomáš Jíra a novou kategorii pro nejmenší děti, L, vyhrálo místní družstvo Šaškových.

Opět na Kozla III, 23.1.2010, 3.ročník
Po inovativní tvorbě mapy Mokřanský Potok, jsem absolvoval školení začínajících kartografů a naučeným způsobem jsem zmapoval část mého nejoblíbenějšího lesa na běhání na jihovýchod od Velkých Popovic - mapa Tejček. Třetí ročník ale byl provázen neskutečnou sněhovou nadílkou, kdy se účastníci museli brodit po kolena ve sněhu, který měl na vršku zmrzlou krustu. Zúčastnilo se 43 lidí (oproti druhému ročníku, kdy jich bylo 95) a z toho pouze 32 svou trať dokončilo. A vyhrál Olda Janeček, E (zkrácené áčko) Šárka Svobodná, B Petr Kožina, C Anna Kožinová, D vyhrál jediný startující František Duda a L vyhrála několikaměsíční Marie Uhlířová v kočárku. Zvláštní cenu obdržel Zdeněk Přeček.
Opět na Kozla IV, 29.1.2011, 4.ročník
Čtvrtý ročník byla opět velmi sněhová zima, nicméně tentokrát bylo před závodem slušné počasí a v lese byl příjemně udupaný sníh. Přijelo 109 lidí. Kategorii A vyhrál Kuba Makovský, E Vašek Šimon a Vašek Nešpor, B Martin Janda, C Jarda Zach, D Petra Doubková a L Filip Nemšovský. Po doběhu věrných závodníků v kategorii A se ukázalo, že mě asi políbila při stavbě tratí stejná múza jako v předchozím roce.O5 na Kozla, 7.1.2012, 5.ročník
Pro pátý ročník jsem zase domapoval kus Tejčku. Také jsem se závod rozhodl půlkulatý ročník trošku oslavit, a tak jsem si z pivovaru půjčil kostým Kozla a hezky jsem si závod užil neustálým pózování. Závodníci v A a E se vyjímečně vydali nikoli na jih na Kozla, ale na severovýchod do lesů u Kunic. A vyhrál Kuba Makovský, E Ondra Vrabec, B Tomáš Dlabaja, C Iva Košárková, D Tomáš Jíra a L Filip Jíra. Níže mapa s postupy Hynka Urbana, který na rozdíl od prvního ročníku bral X mimo očividnou volbu úmyslně. Zvláštní cenu získala několikaměsíční Mariana Vítová za absolvování šestikilometrové lesní kategorie C v kočárku s maminkou Markétou. Na pátého Kozla se přijelo podívat 159 závodníků a vesměs byli velice spokojení.
O6 na Kozla, 5.1.2013, 6.ročník
Pro šestý ročník jsem se rozhodl, že nechám jeden rok pěknou mapu Tejček ležet stranou a že se poběží opět na Mokřanském Potoce. Mapa, která neseděla ani v době, kdy jsem jí před čtyřmi lety tvořil z Kozla, některé závodníky překvapila. Mě zase překvapila moje tiskárna, která každou barvu rozhodila o několik milimetrů. Výsledkem pokusů napravit tento problém bylo „Údolí Duchů“, které jsem kvůli nepřílišné čitelnosti použil pouze pro A. Závod byl dost únavný díky všudypřítomnému bahnu a došlo bohužel i na úraz. Všechno dobře dopadlo. A vyhrál Pája Procházka ml, B obhájil Tomáš Dlabaja, C Honza Valášek, místní Sebík Šafka a Kuba Šafka, vyhráli D a L respektive. Hynka Urbana úspěšně v lese sestřelila srna, níže jeho postupy. Závodníci, kteří ještě ani jednou nevynechali (Hynek Urban, David Vít, Miloš Novák, Zdeněk Přeček a Karel Hlavatý) byli oceněni za věrnost Kozlovi černým Kozlem.
O106 na Kozla, 11.1.2014, 7.ročník
Nejteplejší zima od roku 2008 nepřinesla žádnou radost běžkařům, především těm, kterým zrušili Jizerskou padesátku. Nám, pořadatelům závodu konaného stejný den to přineslo nejen radost, ale i neuvěřitelných 369 závodníků, zatím nejvyšší účast. Po zkušenosti s Údolím Duchů z předchozího roku, které někteří závodníci nečekali, jsem do pokynů vysloveně napsal, že A bude tak trochu sranda závod, se čtyřmi mapami na jednom listu A4. Dvě byly normální aktuální orienťácké mapy, pak Kozel II z roku 1980 a nakonec i vrstevnice z laserscanu. Přeběh azimutem mezi Kozlem a laserscanem s popisky „Poloha vzhledem ke Kozlovi“ a „Poloha vzhledem k laserscanu“ jsem díky znalosti domácích terénu podcenil a některé závodníky řádně potrápil. Nejrychleji se z lesa vrátil Jan Mrázek, následovaný Petrem Losmanem a Davidem Hanslianem.Opět na Kozla ∞, 10.1.2015, 8.ročník
Předpověď počasí na osmý, nekonečný ročník slibovala, že celý týden budou 4°C s vyjímkou závodní soboty, kdy mělo být 12°C. Po dvou letech mapových „překvapení“ čekala A srozumitelnější mapa, starý Kozel, na nějž byly napasované nejnovější verze přemapováných map (Kozlík, Mokřanský Potok a Tejček). Na trati A se tentokrát vydali zlatí medilisti ze štafet na WOC 2012 Tomáš Dlabaja a Jan Šedivý, kteří soupeřili o první místo, které těsně získal Tomáš Dlabaja. Tentokrát šlo zvolit postup na kontrolu X na postupu na první kontrolu, ale závodníci si toho všimli až po závodě.


Nejlepší v kategorii B v nekonečném ročníku.


Trať A: 2015Trénink na Kozla: 26.11.2016 - 9.ročník
Z geodiametrálních důvodů nebyl v zimě 2015/16 poprvé po osmi letech. Nicméně na podzim 2016 už byla aspoň část pořadatelského týmu k dispozici a zrodil se nápad vyzkoušet novou koncepci Kozla. Předně mapa Tejček byla z minulých ročníků celkem oběhaná, zatímco do neméně krásné jižní části Kozla II se podívalo jen nejdelší Áčko. Volba nové výchozí obce padla na Pyšely, kde jsme si domluvili zázemí na dvoře sympatické Restaurace u Dobrotů, s tím že se poběží jen na staré mapě Kozel II. Kvalitní sken a zvětšení do měřítka 1:15000 zajistil, že se podle již 36 let staré mapy dalo celkem dobře orientovat. Nejdelší Áčko se ještě podívalo k Velkým Popovicům na mapy z minulých let. Áčko vyhrál skorokamenický Boris Navrátil (2. Kuba Makovský, 3. L. Kettner), ženy Simona Karochová..


Maruška a Eliška Uhlířovi se účastnily každého ročníku Kozla od jejich narození v roce 2009 respektive 2011. Na snímku s maminkou Ladou a dědečkem Stanem, autorem první mapy pro orientační běh na území ČR.Opět na Kozla I(X): 7.1.2017 - 10.ročník
V zimě 2016/2017 jsem měl ambiciózní plán uspořádat Kozla rovnou dvakrát. Devátý ročník byl označen jako trénink a v lednu 2017 desátý, označení jako Opět na Kozla I(X). Zázemí v restauraci ve Velkých Popovicích na kraji mapy Tejček mělo výhodu v tom, že většina kategorií mohla odstartovat samoobslužně, jen A mělo hromadný start. A běželo revival trati z prvního ročníku, nicméně podmínky nemohly být rozdílnější. Oproti 12°C a bahnu bylo o 9 let později neuvěřitelných -18°C a 10cm sněhu. Na start se podruhé postavil jen jediný z tehdejších účastníků Jáchym Drnek, který doběhl jen o 10 minut pomaleji než před 9 lety. První trojice Ondra Pospíšil, Kuba Veselý a Kuba Landovský dokončili o 35 minut později než kdysi Olda Janeček. Viktor Slavík vyrazil absolvovat A na kole. V minulosti jsme měli běžkaře, ale cyklistu zatím ne. Hlavně když počasí bylo výrazně ideálnější na ty běžky. Z žen první dokončila Dominika Plochová.


Kategorie A před startem revivalu


Kategorie A startuje v roce 2017


Pro porovnání: Kategorie C startuje v roce 2008Opět na Kozla X, 11.3.2018, 11.ročník
Díky dvojkombinaci v zimě 2016/17 se Kozel v nějaké podobě konal každý kalendářní rok a společně se mnou vešel do povědomí orienťácké komunity. Takže by byla škoda s pořádáním přestávat. Zvolil jsem tentokrát březnový termín a osvědčené shromaždiště u Dobrotů v Pyšelích, které uvítalo účastníky Xtého ročníku, kde X=11. Počasí bylo tentokrát o neuvěřitelných 32°C vyšší než předchozí ročník (+14°C). Všechny kategorie měli v parametrech trati uvedeno "včetně kontroly X", u nejdelší kategorie X stálo "včetně kontrol X". Nejednalo se o překlep ale o překvapení, běžce v nejdelší kategorii čekal výlet na skoro všechny minulé kontroly X. Po analýze záznamů z hodinek se ukázalo, že ze 14 účastníků, kteří dokončili vzniklo 9 různých voleb pořadí kontrol a jen dva účastníci zvolili stejný společně, ostatní shody byly nezávisle na sobě. Volba rozhodla i o medailových umístěních. Nejlépe zvolil Šimon Navrátil, následovaný Martinem Jonášem. Třetí Jenda Schulhof vynechal jedno z mnoha kontrol X a musel se na ní vracet velmi neideálním postupem, což ho nejspíš stálo vítězství. V Ženách dokončila pouze Vanda Králová. Zvláštní cenu obdržel tradiční účastník Karel Hlavatý, který při své jubilejní desáté účasti omylem vyběhl z mapy a i přes značnou časovou ztrátu nevzdal a trať C dokončil.Nejlepší v kategorii C

Pořadatelský tým:Petra, Eva, Dan


Sebík, Petra, Honza