Hynek z oddílu "Seskočil z rudé skály a vyrazil si dech" (12. v A)


Sestřel na Kozlovi

Až teprve po odběhu 6.ročníku "Opět Na Kozla" jsem pochopil proč letečtí stíhači za druhé světové války měli takovou pakárnu s uznáním sestřelů nepřátelských letadel. Pokud nebylo k dispozici svědectví alespoň dvou očitých svědků, byl sestřel jen pravděpodobný. Velitelství měla pro uznání sestřelů velmi přísná kritéria, jakoby nechtěla uvěřit nikomu z chrabrých pilotů.

Stejně tak se tvářila většina posluchačů, když jsem jim po doběhu vyprávěl následující historku:


Kontrolu číslo 7 v dlouhé rýze razím jako první ve čtyřčlenné skupince. Pak svižně sbíháme z kopce po úzké pěšince. Tři borci včetně Obucha to pouštěj dolu velmi svižně a tak mi utíkaj o cca 20m. Vlevo je nízký ostružinový podrost. Obuch buší do lesní podložky (že by ploché nohy ?) a  vyplaší srnku , která skáče v ohromných obloucích přes podrost. Protože srna čumí jen dolu na ty tři a myslí si, že jsou v lese jediní, drze mne ignoruje a míří přímo kolmo přes cestičku přede mnou. 

Teď zpomalený záběr:   

Běžím jak vichr z hor, abych dohnal ty přede mnou. Srna v nejvyšším bodě skoku otáčí hlavu a zmerčí mě. Je jasné, že naše trajektorie se nemohou minout. Snažím se uhnout, ale 40kg hovado se ve vzduchu strachy rozvlní a místo přímého skoku přes pěšinu se na mě řítí bokem. Dle Newtonových zákonů jsem nekompromisně smeten z cesty a zavalen srnčím se šípkovou. Kopýtka se naštěstí zaryjí vedle mé hlavy.  Naše pohledy se na pikosekundu střetnou téměř na dotyk obou čumáků a oba strašně zařveme. Ječící srnka mizí v houští a já se sbírám z šípkového keříku. 


Tímto žádám všechny svědky této události (ty co běželi přede mnou i za mnou), aby místopřísežným prohlášením podali svědectví. Oddílu velkopopovických srn tak bude na  sto procent přiznán historicky první sestřel orientačního běžce v Čechách.


Svědectví Obucha už mám. Něco v tomto duchu: "Jo viděl jsem, jak se tam s něčím válíš na zemi a strašně řveš. Protože jsem si myslel, že tě napadnul divočák, raději jsem zrychlil."  


Díky všem organizátorům za skvěle připravenou akci !

 

Ražení z GPS zde: http://jasondrson.rajce.idnes.cz/PZL_OB_Mapy/#2013_01_05_PZL_Na_Kozla_000.jpg


Pavel Veselý (27. v A)


Díky za závod! Musím ale přiznat, že loňský ročník se mi líbil více.
Částečně si za to můžu sám, neboť stále nemám tretry s hřeby (a ty botasky děsně
klouzaly) a hlavně jsem si nevzal žádné jídlo a pití. Díky tomu mi někdy před
13. kontrolou prakticky došly síly a kdyby nejkratší cesta zpět nevedla kolem
kontrol, asi bych vzdal. Takhle jsem se ještě hodinu a něco trápil s přesuny a
hledáním. Běžet už jsem mohl jen z kopce. Příště se připravím lépe :)

Nicméně na trase se mi nelíbilo, že nejkratší postupy občas vedly přes pole
(hlavně na začátku), což dost vysilovalo. Taky jižní část mapy byla špatná i na
zimní ligu (podle mě), jednak kvůli měřítku 1:20 000, druhak se v ní nedalo moc
vyznat a byla už dost stará. Kdybych na sedmičku neběžel se skupinkou, asi bych
ji hledal do teďka :)

Mimochodem, maraton (po rovině a po silnici) mi letos zabral jen o několik minut
více a byl jsem vyřízený skoro stejně :)


Zdeněk Přeček (30. v A)


Ještě jednou díky Tobě i celému podpůrnému týmu za hezké zimní proběhnutí, byť to letos bylo spíš v bahně než ve sněhu.

Trať A byla tentokrát technicky jednodušší, a já, ač čerstvý šedesátník, jsem v podstatě neměl problém ani s fyzičkou.
Kontroly (až na výjimku, viz níže) seděly a ti, co absolvovali Fandův Pražský Večerník v předvečer Štědrého dne si možná ani vůbec nevšimli nějakého posunutého tisku žluté nebo "duchů" na první části mapy.
Hlavní peloton mi sice definitivně "ujel" hned po první kontrole, a od 7. kontroly už jsem běžel (a šel) v podstatě sám, ale tak to má na klasice být.
Chybou možná byla obíhačka, kterou jsem zvolil na postupu 6-7, než jsem si uvědomil, že jsem na dvacítce a že je třeba chodit rovně.
Ale 7 jsem stejně razil o pár sekund dříve, než ti, co mě předbíhali na šestce..

Trochu zamrzelo "kapří" umístění kontroly X, která byla postavena na kámen u jižního okraje kolečka, což na dvacítce dalo odchylku více než 100m a pro mně znamenalo "česání" se značnou časovou ztrátou.
Výběr postupu pro sběr X-ka nebyl zcela jednoznačný, když v úvahu přicházely v podstatě jen postupy 7-X-8 a 9-X-10.
Já jsem zvolil ten druhý, neboť mi připadl fyzicky i technicky méně náročný.

Záznam z GPSky zakreslený do "spasovaných" stran mapy je zde: "http://precek.cz/ob/gps/zp130105.jpg".
Podle záznamu mám dnes naběháno něco přes 21km a nastoupáno 609m.


David Vít (36. v A)

tak dneska to bylo super! Konecne navrat k 1. a 2. rocniku, ktere byly vyborne. 3., 4. a 5. rocnik se mi libily mene , ten 3. jeste sel, 4. byla jeho variace, ale 5. se mi fakt moc nelibil. Tohle se mi moc libilo.

 

Obecne si myslim, ze je lepsi mene casu venovat priprave mapy a vice priprave trati, vyplati se to. Mezi sestkou a devitkou mi to docela dalo dost prace, abych to umapoval:), ale zvyknul jsem si. Nedalo se to ofakovat vhodnou volbou postupu, proste se do toho muselo a muselo se to zvladnout. Na X jsem sel postupem z 9 na 10, jednak k tomu vybizel ten pekny kopec a pak postup 9 na 11 mi prijde vzhledem k tem udolim pro masochisty oproti detskemu matine z X na 10. Jedinou chybu jsem udelal na 16ce, kde jsem se totalne ztratit v te barevne mazanici a hledal to o 100 metru drive hned za hustnikem. Kontroly 17, 18 a 19 z meho pohledu byly nadbytecne, stacila by jedna z nich. U 17ky mne znacne nadzvednul neexistujici pruchod od silnice u kravina, skoncil jsem na dvore. V mape neni plot patrny, 18ka budiz jako postupovka a hledat jamu u 19ky, no jedna ze stovky der to nakonec byla... :)

 

Diky za moc pekny zavod a zejmena dva Kozly, ktere mne cekaly v cili. Tak nejak verim, ze Hynek konecne jednou vynecha a budu jedinym kontinualnim dokoncivsim ucastnikem vsech Acek v historii Kozla... :)



Jindřich Liška (Chybí tři kontroly v A)


http://skobkralupy.unas.cz


O6 na kozla byl další závod PZL. Komu se při slově kozel vybaví Velké Popovice, má pravdu. 5. 1. pořádal Dan Šafka orienťák v terénu na jih od Velkých Popovic a připravil pro závodníky pět tratí podle obtížnosti A – D a kočárkovou L. Cesta ze shromaždiště na start byla společná, a tak jsme mohli hned od začátku nasávat skvělou atmosféru závodů OB. Já jsem chtěl zkusit dlouhou trať, a tak jsem volil A. Parametry tratě byly 15,5 km, 400 m, 18 kontrol plus kontrola X. Kontrolu X mohl závodník sebrat kdykoliv, ale sebrat ji musel. Říkal jsem si: „Patnáct kiláků – fajn trailík.“ Pršelo a terén byl velmi rozbahněný. Obtížnost trati A však nebyla v délce, ale v mapě. Na startu si pořadatel vzal áčka stranou a informoval je, že dostanou mapu formátu A4 s oboustranným tiskem, a že se při tisku na jedné straně trochu posunula žlutá barva. Že ta modrá, ty bažinky, to že jsou hustníky. No a pak nás postupně po kategoriích odstartoval. Ze začátku jsem mapu neřešil, nějak se to dalo, ale když teď nad ní sedím, těch nepřesností bylo víc. Řekl bych, že to byla původní mapa Kozel 1 z roku 1977, do které byly některé detaily doplněny. Některé. Na mapě bylo uvedeno měřítko 1:7500, ale to nebylo ani náhodou. Spíš tak 1:15000. Posuv barvy na mapě vytvořil duchy a nebylo snadné z mapy číst. Na této mapě se běžel začátek a konec závodu. Po šesté kontrole jsme se přehoupli na druhou stranu mapy. Mapa Kozel 2, 1979, 1:20000, bez úprav. To byl teprve nářez. Zde bylo možno použít jen tvar krajiny a azimuty a s velkou fantazií okraje lesa a některé cesty. V podstatě takové: „Jeníčku vylez na strom a rozhlédni se, kde uvidíš světýlko.“ Dalo mi velkou práci, abych se alespoň trochu chytil. Tady jsem potkal jednu běžkyni, která byla ještě ztracenější než já. Až k první kontrole na této mapě jsme běželi spolu. Pak jsem ji zanechal v temném lese svému osudu a zmizel jsem. Ke konci závodu už mi docházely síly a už se mi moc nechtělo dohledávat kontroly. Jako začátečníkovi mi dala trať dost zabrat především po technické, ale následně i po fyzické stránce a opravdu jsem si musel sáhnnout dost na dno svých sil, abych závod alespoň nějak dokončil a vyjadřuju obdiv nad výkonem vítězů – 2 hodiny a kousek. Nepřesnosti a neaktuálnost mapy byly záměrné, aby zvýšila obtížnost a zajímavost závodu. Závod mi poskytnul silný zážitek. Tedy v dobrém slova smyslu.

Za oddíl se závodu zúčastnily ještě Zuzka a Hanka – C, a Alena se psem - B. Když jsem si prohlížel Hančinu mapu, tratě B – D měly mapy normální, tak mi připadala taková vycházková.

Jo, jinak se holkám omlouvám, že na mě musely tak dlouho čekat.

PS: Množí se dotazy co je to ta kontrola X a čím je pozoruhodná. Tak já vám něco řeknu. Zaběhněte si tam.


Tomáš Dlabaja, 1. v B


http://dlabaja.com


Loňské primiérové ochutnání zimní ligy ve Velkých Popovicích lákalo k zopakování. Ale letošní tekutí Kozlíci byly tvrdě vyhledaní. Závod Dana Šafky přilákal 150 lidí!!! Svou kontrolu X jsem si tentokrát našel i na trati B. 16ku jsem našel čirou náhodou až když jsem ji prohlásil za ukradenou a vyrazil dál ;)


Ben Windsor (Cambridge university orienteering club), 22. v B


http://www.cuoc.org.uk


CUOC in Czech Republic

On 5th January Dan Safka of CUOC and Czech club Kamenice single-handedly organised an excellent race at Velké Popovice, near Prague in his home country. All courses were mass start for maximum racing competition. The A course was 15km and included Control X, an extra control which could be gained at any point along the course; the rest of the points had to be done in order. Winner of this in 1 hour 51 mins was Pavel Procházka, previous guest runner at the Varsity match held in Doksy, CR, in 2010. The race attracted international competition as the 9km B course was won by Tomáš Dlabaja in 1:09, who was part of the winning Czech relay team at the world championships in France this summer. CUOC members Ben Windsor and Zuzka Straková both competed on B, finishing 22nd in 1:32 and 41st in 1:56 respectively. The terrain was steep but mostly runnable, and the prizegiving in the rain included bottles of beer from local sponsors Kozel.


Libor Pecháček (23. v B)


Záznam z GPSky. Nějak se pomátla, takže až za sedmičku má trasa
několikametrový posun na východ, pak je tam skoková korekce a zase další
nabírání nepřesností.

Jsem rád, že se běželo na 15ce, třebaže kresba byla v intravilánu těžko
čitelná. Měl jsem dojem, že v mapě po cestě chyběly některé detaily, ale nijak
mě to nerušilo. Uvítal bych přetisk (overprint) tratě přes mapu, aby kolečka
nevygumovala okolí kontroly. V OCADu 8, pokud se v něm udělá i zákres tratě,
se tahle volba dá zapnout. Pak z tiskárny vyleze něco velmi podobného tisku
IOF 5 + trať.

Co se týče stavby, jsem rád za delší postupy. Možná by bylo zajímavé vložit
více krátkých technických úseků. I když je nemám moc rád a nejdou mi,
k orienťáku dnes patří.

Ještě jednou díky za pěkný trénink/závod a pěkný den!


Dana a Jiří Kavkovi (34. a 38. v B)


děkujeme za hezké proběhnutí na Kozlíkovi, bylo to super, moc jsme si to užili. Už se těšíme na další ročník.

Jseš fakt dobrej!!!



Milan Borovička (40. v B)


http://www.orienteering.cz/sosnoviny/


5.1. pokračovala Pražská zimní liga ve Velkých Popovicích na mapě Kozel. Mapa je 25 let stará a byla tehdy mapovaná do 20, částečně byla aktualizovaná v roce 2009 a 12 pod názvem Mokřanský potok. Takže i když to vypadalo, že se běží na normální mapě, místy to chtělo dost důvtipu a někde se česalo jako na kaprovi. Rébusem byla i vesnice kolem startu a před cílem, kde bylo spousta nových nebo v mapě nepostřehnutelných plotů. Počasí nebylo vyloženě zimní, no běželo se za deště, s častým přeběhem rozbahněných polí. Les je místy dost zarostlý, a to obvykle tam, kde to neslibovala mapa. Tedy klasická zimoligová dřina, kde kilometry nebyly zadarmo. Já si naštěstí nenaplánoval nejdelší trať, a tak si to užíval jen něco přes 100 minut. Naší trať vyhrál Tomáš Dlabaja, ale toho vlastně na body porazilo 37 klasifikovaných v áčku v čele s Pavlem Procházkou.



Tomáš Jíra (3. v C),


http://jirahome.net/orientak/index_orient.php


Ráno překvapivě 8°C, což je na leden docela dost. Přes noc pršelo, ale ráno to už bylo v pohodě. Na místě zase hodně lidí a to je super. Hned to vypadá jako pořádný závod. Zase bylo 5 kategorií, Tom si vybrat 6km a běžel s Otou. My s Fildou 4km a to bylo taky akorát. Celkem pohodový závod, všechny kontroly v pohodě, takže není co vytknout. Ota vzal Toma na poslední kontrole, ale byli oba na bedně. Takže o5 musíme říct, že se závod vydařil a byli jsme spokojení.


Pavla Vildmonová (3. žena v A):


http://ob_lbe.sweb.cz/Index.htm


V sobotu se běžel již tradiční Kozlí závod v Popovicích. Jarní počasí tentokrát zlákalo spoustu lidí a tak to cestou na start bylo jak na prvomájový průvod :) . Dan opět nezklamal a připravil moc pěkné proběhnutí na různých mapách a nechybělo opět jedno výživné X. Bez sněhu to sice není ten správný survival, ale i tak je spoustu zážitků ... tentokrát to bylo i se záchrankou, naštěstí snad vše dobré...Bohouš určitě poreferuje záchrannou akci ..... a tak i nadále jen s vodičem a telefonem.
BTW ... Miloš Novák Bohoušovi zkolaboval, kousek před cílem, Bohouš telefon naštěstí měl a zavolal záchranku...a pak se tam prý za chvíli objevila i dobíhající Bára Baldriánová ...a pak dorazila záchranka a pak prý ještě ošetřovali Mirku Paulů, která si vyvrkla kotník ....prý je Miloš v pořádku



Pohledem pořadatele:

Závody se myslím docela povedly. Všechny záchranné akce dopadly naštěstí dobře.

Kozel příští rok bude. Množství závodníků se shodlo, že jiná možnost ani není. Poběží se zase na Tejčku (prostor 3., 4. a 5. ročníku).